MONTE CASSINO 1944-2014

Utworzone: 20września2014

W 2014 roku minęła okrągła, siedemdziesiąta rocznica zakończenia Bitwy o Monte Cassino, która uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II Wojny Światowej. W skład wojsk alianckich zdobywających Monte Cassino wchodził 2 Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Rankiem 18 maja 1944 roku polscy żołnierze zatknęli w ruinach zdobytego klasztoru na Monte Cassino polską flagę.
20 września 2014 roku na górce Skarbowców przy ul. Racławickiej we Wrocławiu, zwanej "Małą Sobótką", odbyła się rekonstrukcja historyczna tego wydarzenia. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

3K Produkcja wideo i tv zrealizowała 4-kamerowy zapis rekonstrukcji. Fragment 20-minutowego materiału dostępny jest na naszym profilu na YouTube.

W realizowanym we Wrocławiu widowisku udział wzięło ok. 50 osób, wolontariuszy - w tym wielu studentów z kierunku militarystyki historycznej oraz grupy rekonstrukcji historycznych. Organizatorami byli Dolnośląski Festiwal Nauki, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Inicjatywę wsparła Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Widowisko na bieżąco komentowane było przez prof. Jerzego Maronia, historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Po inscenizacji widzowie z bliska zobaczyć mogli historyczne mundury i broń wykorzystaną w widowisku, sfotografować się z uczestnikami rekonstrukcji i porozmawiać o historii i znaczeniu tego wydarzenia dla biegu II Wojny Światowej.